RUS
ENG
Full version
JOURNALS
// Uspekhi Matematicheskikh Nauk
// Archive
Uspekhi Mat. Nauk,
2025
Volume 80,
Issue 2(482),
Pages
171–183
(Mi rm10227)
Mathematical Life
On the 80th birthday of Yulii Sergeevich Ilyashenko
T. Bakiev
,
A. I. Bufetov
,
V. A. Vassiliev
,
S. M. Voronin
,
A. A. Glutsyuk
,
A. S. Gorodetski
,
A. V. Dukov
,
V. Yu. Kaloshin
,
A. V. Klimenko
,
V. V. Kozlov
,
S. B. Kuksin
,
S. K. Lando
,
V. S. Oganesyan
,
G. I. Olshanski
,
S. Yu. Pilyugin
,
O. V. Pochinka
,
Ya. G. Sinai
,
A. S. Skripchenko
,
A. L. Skubachevskii
,
I. A. Taimanov
,
V. A. Timorin
,
V. M. Tikhomirov
,
D. V. Treschev
,
D. A. Filimonov
,
K. M. Khanin
,
H. Hedenmalm
,
A. G. Khovanskii
,
M. A. Tsfasman
,
A. I. Shafarevich
,
I. S. Shilin
,
S. Yu. Yakovenko
DOI:
10.4213/rm10227
Fulltext:
PDF file (470 kB)
References
©
Steklov Math. Inst. of RAS
, 2025